ВТОРА АДВОКАТСКА КАНТОРА-ПЕТЪР АТАНАСОВ

 
ВТОРА АДВОКАТСКА КАНТОРА-ПЕТЪР АТАНАСОВ

НАЧАЛО
ВЪПРОСИ И МНЕНИЯ
УСЛУГИ
СФЕРИ НА ДЕЙНОСТ
КОНСУЛТАЦИИ
ФОТО ГАЛЕРИЯ
ВЪЗНАГРАЖДЕНИЕ
КОНТАКТИ



КОНСУЛТАЦИИ / Ред за възлагане на допълнителни трудови функции чрез промяна на длъжностната характеристика

Ред за възлагане на допълнителни трудови функции чрез промяна на длъжностната характеристика
23.06.16 16:09

Автор:К. Сорочинска

Ред за възлагане на

допълнителни

трудови функции чрез промяна

на длъжностната характеристика

 

1.     Нормативна уредба

 

глава V от Кодекса на труда

 

2.     Цел на процедурата

 

Целта на процедурата е да изясни в кои случаи, за колко време и как точно относно реда за възлагане на нови трудови задължения става промяната, както и кога следва да се плаща допълнително възнаграждение за новите задачи, както и какви са възможностите за извършване на допълнителна работа извън задълженията по трудовото правоотношение по взаимно съгласие на страните – заместване, вътрешно съвместителство. Разглежда се ролята на длъжностните характеристики в този процес.

 

3.     Действие на процедурата

 

Процедурата действа по отношение на работници или служители, чието правоотношение се изменя по отношение на извършваните трудови функции едностранно от работодателя или по взаимно съгласие на двете страни.

 

4.     Възлагане на допълнителни трудови функции чрез промяна на длъжностната характеристика

 

Наименованието на длъжността и характера на работата са задължителен елемент от съдържанието на трудовото правоотношение.

 

При разработването на длъжностните характеристики следва да се има предвид, че всяка длъжност се индивидуализира не само със своето наименование, а предимно с вида и естеството на включените в нея трудови задължения.

При сключване на трудовия договор работодателят е длъжен да връчи на работника или служителя длъжностна характеристика. С нея изрично се регламентират правата и задълженията на работника или служителя, свързани с характера на възложената работа, произтичащ от заеманата длъжност. В нея се посочват още кодът по НКПД, образователните и квалификационните изисквания за заемане на длъжността, връзки и взаимодействия с други длъжности, които ще се осъществяват в предприятието при изпълнение на договора.

В длъжностната характеристика работодателят едностранно определя изискванията по отношение на професионалната квалификация; вида, естеството и съдържанието на трудовите задължения; връзките в трудовия процес; изискващите се образование, лични способности и умения за изпълнението на длъжността и т.н. Тя конкретизира обема и кръга на изискванията към работника или служителя за изпълнение на длъжността, неговите трудови функции и задължения. Играе ключова роля и има важно значение не само за развитието на трудовото правоотношение, но и на цялостния трудов процес в предприятието.

 

5. Ограничения на брой и вид задължения

 

В законодателството няма ограничения за брой и вид задължения, които могат да се възложат с длъжностната характеристика. Това не означава, че може да се злоупотребява с предоставената свобода при определяне на трудовите функции. Те следва да бъдат логически свързани с длъжността по своя характер, а по обем да не надхвърлят физическите човешки възможности за изпълнението им в рамките на нормалното работно време. Така че препоръчваме работодателят още при възникването на трудовото правоотношение да определи максимално пълно, точно и подробно характеристиката на длъжността и всички свои изисквания към служителя, който я заема.

 

Екземпляр от длъжностната характеристика се връчва на работника или служителя при сключване на трудовия договор срещу подпис, като задължително се отбелязва датата на връчването. От този момент надлежно връчената длъжностна характеристика става неразделна част от трудовия договор.

 

5.     Декларация на служителя, че е запознат с длъжностната си характеристика

 

Всеки служител писмено декларира, че е запознат с длъжностната си характеристика и е съгласен с нейното съдържание. В случай че новоназначеният на работа не е съгласен с предложената му от работодателя длъжностна характеристика, не се сключва трудов договор с него. След като се запознае с нея и я подпише, служителят е длъжен да изпълнява всяко от посочените трудови задължения, включително и задълженията по нормативни актове и етични норми, засягащи длъжността.

 

6.     Промяна на длъжностната характеристика в хода на трудовото правоотношение

 

Законът не ограничава работодателя да променя длъжностната характеристика в хода на трудовото правоотношение. Следователно той може многократно и по различни съображения да изменя нейното съдържание. Всяка утвърдена с подпис на работодателя промяна в длъжностната характеристика се довежда до знанието на работника или служителя. Той съответно дава съгласието си за промяната, като я подписва и отбелязва датата, на която се е запознал с нея.

Екземплярите от длъжностната характеристика, които съдържат датата на връчване и подписа на работника или служителя, удостоверяващи, че той се е запознал към даден момент с актуалното съдържание на документа, се пазят в неговото трудово досие. Това се отнася както за първоначално връчената при постъпването на работа длъжностна характеристика, така и всички изменени нейни варианти в хода на трудовото правоотношение.

Дир ID: 
Парола: Забравена парола
  Нов потребител

0.1108